Serialesitelenovelet
Hercai - Carte - limba română Pbucket


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Serialesitelenovelet
Hercai - Carte - limba română Pbucket
Serialesitelenovelet
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Hercai - Carte - limba română

In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Vin 18 Oct 2019, 10:07 am

Introducerea din cartea Hercai .

traducere Anna An
grup Hercai- Inimă schimbătoare

‘ Totul a început cu mult timp in urma din cauza unui morți . Aceasta moarte este motivul pentru care in inima cuiva , exista doar furie și amărăciune .A trecut mult timp , foarte mult timp . Un tânăr, a cărei suflet este bătut și chinuit fără milă. Aceasta ură din el a devenit foarte periculoasă , suficient de puternica încât sa-l ducă la marginea unui abis . Cea mai dureroasa amintire , că un trecut dureros , la făcut sa uite de orice pic de mila pe care o mai avea in inima . Intr-o noapte neagră , unde nu a putut dormi , a luat decizia vieții lui . A vrut sa se întoarcă in orașul pe care-l avea pentru ca totul urma sa înceapă de acolo , așa cum s-a întâmplat cu ani in urma .
Miran Karaman ...Sufletulul lui nu știa cuvântul mila . Se întoarce in orașul natal cu un plan perfect pentru a-i distruge pe cei care l-au făcut sa sufere și sa trăiască cu acea durere .Era gata sa se răzbune . Furia din inima lui ...și o promisiune . Acum era timpul sa calmeze nebunia din inima lui și era timpul pentru răzbunare . Dar in curând o viața inocenta va plăti pentru toate astea . Cine e viața de care intrebi ?! Reyyan Șadoglu ..! Am un salut pentru o noapte ...apoi tot orașul îmi va sti numele pe de rost . “

Capitolul 1

Ca și cum ar fi dusmanul tău și pune pietre in drumul tău , este o otrava puternică . Acea otrava , care a căzut repede in sufletul ei , zi de zi . Ea a pierdut ceva mai mult decât speranța . Dar inafara de incertitudine , toate visel ei care întotdeauna erau roz . Pana astăzi . Toate speranțele s-au dus , visele au devenit inaccesibile , s-au făcut negre . Era un drum întunecos . Viața ei era in mâinile unui tânăr . Întunericul care pleacă din cauza luminii dimineții . Ușa camerei se deschide ușor și o voce subtila ii striga numele : “Reyyan ..”. A fost Havin . In loc sa răspundă , și-a înghițit cuvintele , a întors capul și a privit in jos . Fără sa o întreb decizia a fost luată , și prin a accepta aceasta decizie Reyyan a fost in flăcări . “Nu vreau , Havin “ a spus ea , ridicând puțin tonul vocii . Ea a spus din nou, din ce in ce mai tare și mai furios “Nu vreau asta “. Fiica unchiului ei , stătea langa ea , uitându-se in ochii lui Reyyan , ținând-o de mâna și încercând sa o calmeze “ Te rog , nu mai tipa Reyyan . Cineva ne-ar putea auzi “ - “ N-am ajuns in aceasta situație oribila pentru ca a fost liniște ?” A văzut durerea pe care o avea verișoara ei . “ Nu vreau sa ma mărit cu un bărbat pe care nu îl cunosc , fiind soția lui ...Nu o sa fiu fericita . Știu . Simt asta “ . Se simțea ca și cum ar fi într-un ocean înecându-se . Ea simțea ca și cum o parte ii lipsea . Oamenii de aici i-au spus ca in timp va învața sa-l iubească . Dar aproape a înnebunit când auzea astea . “ “Dar atunci de ce “ a întrebat-o Havin curioasa . “ Prima data când l-ai văzut ai crezut ca inima îți iese din piept “ . “ Nu asta e ideea “ a spus Reyyan .

N-a putut spune nimănui despre problemele ei și de aceea era atât de suparata . “ Chestia e ca nu îl cunosc pe acest om , nu știu ce inima are . Spune-mi sincer , ar trebui sa ma plimb pe stâncă cu ochii închiși ?”-“ Dar nici tu nu vrei sa-l cunosti “ , a răspuns Havin rasucira-i buzele . “ Te-a văzut și s-a îndrăgostit de tine . De-altfel de ce și-ar lua toată familia din Istanbul și ar veni aici sa-ți ceara mâna “. Ea zâmbește . “ Și chiar cred ca îți place de el , așa ca termina cu ‘nu vreau să..’.
“Cu câteva zile in urma “ a spus Reyyan ridicându-și degetul spre geamul de la fereastra “ L-am văzut chiar acolo . Se uita la mine . Au trecut câteva zile și ...”. Inima ei bătea mai repede , de fiecare dacă când își amintea , ca și cum cineva ar fi lovit in pieptul ei . “ Da și unde era problema “. Încă nu am vrut sa înțeleg ce încerca Reyyan sa explice . “ Reyyan, nu ai de gând sa te căsătorești cu cineva intr-o zi ? Ce fel de a insista e asta ?” - “ Exact asta e problema , Havin “ , și cuvintele parca explodau de la Reyyan .


Ultima editare efectuata de catre Admin_dea05 in Lun 18 Mai 2020, 9:18 am, editata de 3 ori
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Vin 18 Oct 2019, 10:09 am

Capitolul 2 .

M-am ridicat de unde stătea ea. “Îl judeci greșit pe unchiul meu . Nu ai nici un drept sa faci asta , Reyyan . El nu a făcut niciodată diferența intre a fi sau nu copilul lui biologic . El mereu a stat langa tine ca tata și ca unchi . El te protejează ca și cum ai fi copilul lui ...” Reyyan a întrerupt-o pentru ca nu mai putea sa-și țină furia și a început sa tipe : “ Așa este , Havin ?! Pentru ca nu am văzut nici o protecție in ochii lui când a spus ca trebuie sa ma mărit cu acel bărbat .” Ea a ridicat un deget in direcția lui Havin “ Nu ești tu oaia neagra din aceasta casa . Nu ai fost tu fetița rănită pe care tatăl ei a ignorat-o . In ce zi mi-a umblat cu degetele prin parul meu . Spune-mi in ce zi unchiul tău m-a îmbrățișat ?! Am crescut fără sa am parte de dragoste . Bagă bine asta in cap , Havin . Acel om ma urăște .” Mărturisirea lui Reyyan o uimește pe Havin . Ea nu știa ca Reyyan e atât de lovită in interior , dar a crezut ca a vorbit din furie “ Reyyan , vorbești prostii . Nu îți dai seama ce spui cu o asemenea furie . Ți-a reproșat cineva vreodată ca nu ești fiica unchiului meu ?! Nici mama , nici fratele meu , tatăl meu sau unchiul meu nu ți-a spus ceva rău ca sa te rănească . “
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Vin 18 Oct 2019, 10:10 am

Capitolul 3.

Reyyan nu a vrut sa audă aceste cuvinte . Ceea ce i-am spus a făcut-o mai mult furioasa decât mai calma . Aceste cuvinte au fost ca sarea pe inima ei sângerată.Ea știa ca aceasta conversație nu se va termina , și mai ales , nu cu Havin , așa ca s-a dus la ușă “Du-te in oraș , Havin ! Doar ieși din camera mea . Lasă-mă in pace “-“Bine!” a spus Havin in timp ce mergea spre ușă.Daca ar rămâne i-ar înfrânge inima . In timp ce a ieșit din camera lui Reyyan, pentru o clipa , a văzut cum Azat stătea in fața camerei ei. Azat era fratele ei mai mare a lui Havin . A fost primul copil din familie . In timp ce ochii lor se întrevăd , ea și-a mutat mâna pe mâner pentru a Închide ușa. Azat se întoarce pentru a cobora scările și o adiere puternica de vânt Închide ușa.
După asta , ea se duce in patul ei . Încercările de a scăpat de toate astea erau inutile . Nu era nimeni sa o audă sau sa o înțeleagă . Ea nu avea nici o șansa împotriva tatălui ei , Hazar Șadoglu . El nu a iubit-o . Dar împotriva mamei ei a avut cea mai mare manie , pentru ca ar fi putut sta alături de ea și sa refuze aceasta căsătorie , dar nu a făcut-o . Ea a fost langa soțul ei și l-a sprijinit . Ea a vrut sa scape de gândurile care o bântuie . Doar pentru o clipa a vrut sa nu simtă aceasta greutate din inima ei , dar unele lucruri uneori nu sunt posibile . Toată lumea credea ca tatăl ei a fost mereu drăguț cu ea . Ei au crezut ca el își face datoria de tata . In ochii lui Reyyan nu a fost niciodată un tata . Cu fratele ei , Bedirhan , el se comporta diferit . Dar pentru Reyyan .... El nu a iubit-o niciodată pe fata asta . El doar a încercat sa scape de ea prin aceasta căsătorie .
Ea a luat perna și s-a pus cu capul pe ea. Corupul ei a început sa tremure . Ea simțea acel nod in gât doar ca nu putea sa plângă . Reyyan nu era genul de fata care sa plângă ușor . Gândurile nebune din capul ei nu ar fi lăsat-o sa doarmă . Ea tipa prin interior . Câteva minute mai târziu ușa s-a deschis . Ei ar fi lăsat-o in pace doar când ar fi plecat din acea casa. A ridicat capul și a văzut-o pe mama ei . Era suparata , dar niciodată nu și-ar vărsa furia pe ea. Reyyan știa acest lucru . Mama lui Reyyan s-a dus cu zâmbetul pe buze spre ea . S-a Așezat pe marginea patului și a pus mâna pe obrazul lui Reyyan “ Reyyan a mea ... frumoasa mea fiica “ . Reyyan nu i-a răspuns mamei ei , nu i-a ieșit nici un cuvânt din suflet. Ea știa ca mama ei a venit sa o convingă sa gândească pozitiv la aceasta căsătorie . Ea și-ar fi dorit sa se însele asupra bănuielii ei , dar nu a fost . “ Frumoasa mea fiica , nu te mai comporta așa . O căsătorie nu este un lucru rău .” Reyyan s-a îmbolnăvit când a auzit asta , și s-a ridicat , și s-a uitat cu o furie inochii mamei ei “O căsătorie nu e un lucru rău , dar cine ar vrea sa se căsătorească cu un om când singurele lucruri pe care le știu despre el sunt numele și vârsta lui . Nu-l cunosc pe acest om . “Zehra mama ei ,a zâmbit . Reyyan a observat și era din ce in ce mai nervoasa . “ Dacă oamenii te-ar fi auzit ar fi crezut ca te măriți astăzi , Reyyan . Miran și familia lui au venit doar sa întrebe de tine .” Reyyan a ridicat din umeri .Ea știa ca doar nu au venit Pt asta .
Zehra nu era pe cale sa rămână așa . “ Uita-te la mine , Reyyan “ . In timp ce Reyyan se uita la fața mamei ei, care continua sa zâmbească “ Chiar crezi ca as da-o pe fiica mea unui om rău ?! Tatăl tău îl cunoaște pe Miran și îl place . Știi ca tatăl tău este un maestru in a avea încredere in oameni . Miran este un tânăr de nota 26 , este atractiv și are un loc de munca bun . El are putere . Ce ai putea cere mai mult , Reyyan ?” . Reyyan și-a deschis buzele cu uimire și furie “ Ce as putea cere mai mult ?!” A întrebat Reyyan . “Iubire de exemplu , mamă . Nu vreau un om pe care nu-l cunosc . Nu vreau sa cad in brațele unui om pe care nu l-am cunoscut niciodată .” Și a luat privirea de pe fața mamei ei . Reyyan nu a putut niciodată sa se uite in ochii cuiva când era suparata . “ Nu ți-a plăcut de Miran , fiica mea ?” Zehra credea ca nu exista nici o femeie pe lumea asta care sa nu-l placa pe Miran .
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Vin 18 Oct 2019, 10:11 am

Capitolul 4 .

“ Nu e vorba de al plăcea , mama ! Chestia asta e ca toate mi se par ciudate . Nu exista nici o alta femeie cu care sa se căsătorească ? De ce ma alege pe mine ? Jur ca nu pot sa-i răspund “- “ Pentru ca ești frumoasa , iubita mea . De aceea . E ciudat sa pui la îndoiala asta .” Reyyan nu a vrut sa creadă asta . Ochii erau goi , nu se mai uita la fata mamei ei . Zehra a luat mâna fiicei ei intra ei. Cumva a obligat-o pe Reyyan sa se uite in ochii ei, cu sprâncenele ridicare “Dacă continui sa fii atât de încăpățânată nu îmi pasa de tatăl tău sau de Miran .” a spus femeia , foarte serioasă “ Voi rupe aceasta promisiune dintre familia lui Miran si a noastră . Vreau doar sa te văd zâmbind din nou . -“ Mi-e teama mama .” a spus Reyyan .“ Pana la aceasta vârsta nu am fost niciodată fericita și tu știi asta . Și apoi , dintr-o data , vine un bărbat ca vrea sa se căsătorească cu mine , desigur ca nu vreau , sufletul meu nu vrea .” Zahra , zâmbea din păcate , uitându-se la fiica ei . Ea știa ca fetița ei a crescut . Ea a fost văduva și însărcinată când a intrat in aceasta familie . Primii ani din viața ei nimeni nu ia spus, dar ea nu a vrut ca fiica ei sa crească intr-o minciuna atât de mare . “ O căsătorie din dragoste este ca in Paradis . O căsătorie cu cineva pe care nu-l iubești este ca Iadul . Deci spune-mi fiica mea ,ar vrea vreo mama , sa își arunce fiica in flăcările iadului ?!”
Ochii lui Reyyan s-au luminat când mama ei a spus asta . A văzut o mică speranța . “ Deci ce vrei sa spui ?! a întrebat incantata . -“Eu ți-am dat naștere , Reyyan . Dacă nu vrei aceasta căsătorie , atunci nu va avea loc . Nimeni nu are dreptul sa te rănească . Și tatăl tău dacă era in viața , nu te-ar fi dat cuiva care nu-ți place .” lui Reyyan nu ia venit sa creadă ce auzea . Ea a căzut in brațele mamei ei și a strâns-o cu putere . Asta e mama pe care o știa . Mama lui Reyyan nu ar fi dat-o unui om pe care nu-l vroia . Asta era ceea ce ea aștepta . Noaptea , cerul era plin de stele . Midyat , vântul sufla . Se apropriere lăsarea serii . Oamenii din conacul Șadoglu și-au făcut aranjamente și își așteptau oaspeții . Havin (Yaren) a mers încet cu un piaptănă in mâna la Reyyan și a început sa-i facă parul . Reyyan se uita la rochia ei , care era deasupra genunchiului . Era gata , doar încerca sa-și omoare timpul cu Havin (Yaren) in timp ce aștepta . Dintr-o data au auzit zgomote ce veneau dinspre poarta conacului . “ Oh doamne , oh doamne , ei sunt aici , Reyyan “ . Havin (Yaren) sare de bucurie , fugind la fereastra . Reyyan , urmărind-o cum se duce la fereastra întreabă “Cine ?” - “ Ce vrei sa spui cu cine ?! Doamna Negriș (Sultan ) și sora Gonul .” Mama și sora lui Miran au fost in conacul Sadoglu.



Ultima editare efectuata de catre Admin_dea05 in Joi 24 Oct 2019, 8:31 pm, editata de 1 ori
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Vin 18 Oct 2019, 10:23 am

Capitolul 5 .

Reyyan și-a pus mâna pe piept . Nu putea sa respire . Nu era prea incantata sau curioasa . Ca sa fiu sincer ii era frica sa se arate lui Miran . Cu o șuvița de par in mâna a început sa meargă in sus și in jos prin camera ei . “ Calmeaza-te Reyyan , pari ca și când te-ar duce la spânzurătoare !” . Reyyan părea suparata pe Havin (Yaren) . Mâna ei era pe piept . “ Cu fiecare respiratie , tot ce este in mine arde Havin . Cum as putea sa ma calmez?” Dintr-o data s-a deschis ușa din cauza cuiva . Era Bedirhan . El se uita la sora lui și cu o răceala in voce ii spune : “Tatăl meu te așteaptă “ . Lui Bedirhan nu i-a plăcut ideea ca sora lui sa se căsătorească . Era o diferența de vârsta intre ei . Dar ii plăcea sa-și protejeze sora așa cum ar face-o un frate mai mare . “Venim acum Said Havin .” Bedirhan a închis usa fără sa zică nimic .Havin de asemenea , ia zis “ Haide Reyyan , trebuie sa plecam “. Reyyan a ieșit din camera ei și credea ca o sa-i sara inima din piept , atât de repede bătea. De îndată ce cobora scările, a simțit nevoia sa țină strâns balustrada . De îndată ce a intrat in curte , s-a uitat in partea de jos si a luat o gura de aer . I-a auzit vorbind pe tatăl ei , unchiul ei și pe mama lui Miran , și apoi.. o voce dura de bărbat . A auzit pentru prima data vocea asta și s-a simțit ciudat .
In timp ce se uita la el , ea a crezut ca inima ei a încetat sa bată . El s-a uitat in sus și și-au intersectat privirile . Ochii lui verzi , i-au dat senzația ca genunchii ii tremura . Ea nu a putut spune ce fel de sentiment a simțit in acel moment . A fost un sentiment frumos dar și amețitor . Și ea s-a uitat in alta parte . I-a fost frica , ca poate sa-i observe neliniștea . Reyyan a trebuit sa meargă sa se așeze pe scaunul de langa Miran . Ea a simțit o caldura in mâini . Doar gândul ca Miran se uita la ea tot timpul a făcut-o sa vrea sa intre in pământ . “Bine ai venit” a spus Reyyan cu vocea ei subra care de obicei era timida . “ Mulțumesc , fiica mea “ i-a spus Nergin (Sultan) și i-a zâmbit . Reyyan a zâmbit înapoi , dar vizibil cu un zâmbet forțat . S-a uitat la fata care era așezată langa ea , Gonul, sora lui Miran . Se părea ca Reyyan este mai mare decât ea . După ce i-a spus de asemenea “Bun venit “ lui Gonul , Reyyan s-a dus repede la bucatarie , s-a Așezat pe un scaun . In Bucătărie era Fatma și Dilan . Ele lucrau de mult timp pentru Șadoglu așa ca făceau parte din familie . Dilan era fiica lui Fatma .
Reyyan a închis ochii , încercând sa se relaxeze puțin . Ea nu a putut spune , dar era sigura ca sentimentele nu erau reale .
Miran avea o alura puternica și Reyyan nu putea sa nege asta . “Ce este asta “ a întrebat Havin . Dilan era alături de Reyyan așteptând răspunsul . Lui Reyyan încă ii bătea inima cu putere “Nu știu” a răspuns ea cu calm . “ Ce vrei sa spui cu nu știu . N-ai văzut cum se uita Miran la tine ?!” . Reyyan ridica din umeri 🤷🏽‍� . “Nu l-am văzut Havin “. Reyyan nu voia ca Havin sa continue . “ Nu minți . De îndată ce a intrat pe usa , s-a uitat la tine și tu la el “. Ochii lui Havin nu au ratat nimic , niciodată . Dacă Reyyan ar fi spus contrariul , Havin nu ar fi crezut nimic , fiindcă ea deja văzuse totul . Reyyan a zâmbit un pic și apoi a dat din cap . “ Cum zici tu , in fond nu-l cunosc pe acest om . Dilan a făcut niște cafea turcească , a pus totul pe tava “Du-te sa duci cafeaua , altfel se va raci “. Reyyan trista ieșise din Bucătărie , in timp ce o auzea pe verișoara ei zicând “Nu te întoarce repede . Stai acolo un pic “. Reyyan era atât de nervoasa încât tava din mâini ii tremura . A trebuit sa se calmeze altfel podeaua ar fi băut cafeau . Înainte sa intre in camera , a respirat profund încercând sa găsească un echilibru mâinilor ei , astfel sa nu-i cada tava . Prima cafea a mers la tatăl ei , ultima la Miran . Ea nu s-a uitat in ochii lui fiindcă știa ca toate emoțiile vor reveni .
Apoi s-a așezat pe un scaun . Ea doar stătea acolo și aștepta ce urma sa se întâmple . Ea și-amintit cuvintele mamei ei “ Tatăl tău îl cunoaste pe Miran . El este sigur ca te place “ . Ea nu și-a ridicat privirea din pământ pana nu a auzit vocea lui Miran . Nu a putut sa ascundă ca ii plăcea vocea lui . Ea a văzut ca mama și Mătușa ei Delal stăteau in partea stânga cu Nergis și Gonul și in partea dreapta , tatăl ei , unchiul ei Cihan și Miran . Azat și Bedirhan stăteau la usa cu o fața furioasa . De îndată ce nu s-a mai simțit nervoasa , s-a uitat la Gonul . Gonul era atât de diferită de Miran . Avea o piele alba , ochi căprui , o structura lunga a fetei , par auriu . Pe când Miran avea parul negru , ochii verzi . Chiar dacă nu erau asemănări , Gonul era o fata frumoasa . Când și-a dus ochii spre Miran, inima ei a început sa bată iar repede . Avea Hercai - Carte - limba română 82780âncene negre , ochii lui era partea cea mai frumoasa a fetei . Parul ia fost îndreptat spre frunte . Acea o fața atât de nevinovata . Reyyan era atât de concentrata sa-i studieze fața lui Miran , încât credea ca nimeni nu o observa . Când ochii lui Miran și Reyyan s-au întâlnit din nou , ea a simțit din nou acea flacără. Reyyan a trebuit sa-și ia ochii in timp ce a auzit ca mama ei Zehra se ridica in picioare . Poate ca ar pleca acum ...Reyyan a avut un moment de tăcere .Ea se confrunta cu sentimente noi . Nu știa ce se întâmpla cu ea. Ar fi fost totul diferit , dar ea nu știa ce înseamnă sa fii iubit , totul a fost prea mult pentru ea . Ceva ciudat se întâmpla . In ochii lui Miran era ceva ce nimeni nu putea sa vadă . Reyyan nu și-a putut imagina niciodată ce avea sa se întâmple .




Ultima editare efectuata de catre Admin_dea05 in Joi 24 Oct 2019, 8:25 pm, editata de 1 ori
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Mar 22 Oct 2019, 8:38 am

Capitolul 6

Durerea lui ii curgea prin vene . In mâinile sale era un trecut dureros . Era dispus sa-i facă pe toți sa plătească . A acceptat tot ce urma sa facă . A vrut cu disperare sa se răzbune . Nu a fost un copil ca toți ceilalți , cu o copilărie frumoasa . Timpul a trecut . O rana adânca ia otrăvit inima zi de zi . A luat laptop-ul și s-a Așezat pe fotoliu . In timp ce își deschidea e-mailurile , o mulțime de lucruri ii treceau prin minte . De când au plecat de la conacul Șadoglu , a avut o revolta ciudata in el . Sosirea lui in Mardin avea doar un singur scop , de a o lua pe Reyyan Șadoglu . Fiecare pas pe care l-a făcut a fost bine gândit . Dar de ce simțea acea revolta ? Ar fi trebuit sa se bucure de toate astea. Nimeni nu ar putea înțelege pe Miran . Nimeni nu putea simți tot ce a simțit el . Un plan de răzbunare , un joc amuzant . De aceea a ales-o pe fiica inamicului său . Nu exista viața fără păcat , s-a gândit el . El a vrut sa se căsătorească cu Reyyan . Și pentru toate astea a trebuit sa-și ascundă identitatea , care își prefăcea dragostea , cucerind încrederea tuturor . Tânărul a memorat toate fețele care erau atunci in casa , zâmbitoare de altfel . S-a gândit ce vor spune in cele din urma când vor afla adevarata identitate . Ar mai zambi așa cum au făcut-o astăzi ?? Sau ce va face Hazar când va afla , in cele din urma , cui a dat-o pe fiica sa .
Acest joc , Miran l-ar câștiga, când se vor trage ‘perdelele ‘ și se va vorbi adevarul . Ochii lui se închideau încet . Era obosit . In timp ce ochii lui erau închiși , el a văzut o femeie frumoasă...era Reyyan . Deși Reyyan îl văzuse pentru prima data acum câteva zile . Miran a urmărit-o pe Reyyan timp de un an . Îi știa fiecare respiratie și fiecare pas al ei . Lui Miran ii plăcea acest joc . Gândul de ai face rău și a se răzbuna era o fericire nemarginita pentru sufletul său . A deschis ochii când a auzit ca cineva s-a pus o ceașca se cafea la masa . Nu putea sa doarmă . A trebuit sa stea treaz . Gonul l-a urmărit in tot acest timp “Ești obosit , nu-i așa ?. Lasă-l așa ( se referă la laptop ) și întinde-te .” I-a spus ea . “In curând “ ia spus Miran fără sa se uite la ea . Răspunsul cu un singur cuvânt a arătat ca nu vrea sa vorbească cu ea dar lui Gonul ii plăcea sa vorbească mai ales despre Reyyan . “ Pot sa te întreb ceva ?” a întrebat ea . El știa cât de curioasa era după modul in care a spus asta . Gonul a așteptat cu nerăbdare sa se uite in ochii lui Miran și când s-a întâmplat asta , el a ridicat o sprânceană in sus , așteptând ca ea sa-i pună întrebarea . “ Dacă Reyyan se îndrăgostește de tine ?” . Miran s-a simțit ca și cum cineva l-ar fi lovit . Chiar s-ar putea întâmpla asta ?! De ce i-a pus Gonul o întrebare atât de ridicola . El s-a gândit “Asta nu se va întâmpla “ și a răspuns cu o răceala in voce . “Dar ce va fi dacă ...?!” a întrebat din nou și Miran s-a enervat “Nu prea cred asta Gonul , și chiar dacă s-ar întâmpla nu îmi pasa “. Vocea lui a fost ca un cuțit . Chiar nu ii pasa decât de tatăl ei . El voia sa se răzbune . Nu conta presupusele sentimente ale lui Reyyan pentru el . Gândul lui era doar sa ia de la ea , ce vroia.
Gonul vroia sa discute cu Miran acest subiect dar el nu vroia ca lui Gonul sa-i pese de Reyyan . El a avertizat-o pe Gonul de câteva ori in legătura cu acest lucru pentru ca Gonul o adusese pe Reyyan in discuție de câteva ori . Și-a închis laptopul ,și-a băut cafeaua , s-a ridicat și s-a întins . Gonul și-a terminat și ea cafeaua și sa dus langa el . Ii era greu sa doarmă într-un pat cu care nu era obișnuit , dar i s-au închis ochii și a adormit . Frigul l-a trezit . Aici nu conta dacă e iarna sau vara , diminețile intotdeauna erau reci . S-a ridicat din pat și s-a dus in balcon . In mintea lui sunau cuvintele lui Gonul “Ce s-ar întâmpla dacă Reyyan s-ar îndrăgosti de el ?”.
S-a dus in camera de zi , unde micul dejun era gata . Nergis și Gonul au dormit .
Apoi i-a sunat telefonul și fără sa se uite cine a sunat a răspuns . “ Spune-mi” . Răspunsul care a venit din capătul celălalt de linie l-a făcut sa deschidă ochii cu mirare . “Bine” a spus el , închizând telefonul . Reyyan a părăsit conacul . S-a uitat la ceas . Unde putea sa meargă la avea ora a dimineții . A devenit curios . In plus el nu putea sa nege ca își dorea un moment singur cu ea și sa vorbească . A terminat micul dejun . Era devreme , de dimineața .S-a întors la hotel și și-a schimbat hainele . Nu era tipic ca el sa plece la ora asta .



Ultima editare efectuata de catre Admin_dea05 in Joi 24 Oct 2019, 8:24 pm, editata de 1 ori
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Mier 23 Oct 2019, 8:23 am

Capitolul 7

In curând a găsit-o pe Reyyan . De asemenea el s-a dus in căutarea ei . El nu știa de ce , dar ea se afla in apropierea conacului Șadoglu , poate s-a dus Lola Mătușa ei ? Acum ea se întorcea spre casa . El s-a ascuns intr-o parte a casei . Reyyan nici nu și-ar fi imaginat ca Miran o privește . Rochia ei lungă îi ascundeau picioarele , așa ca pașii ei păreau lenți . Parul ei fin ii alina fața . Uitându-se la ceas a început sa meargă mai repede . Nu voia ca Azat sa își dea seama ca a plecat . Azat avea 25 de ani . Lui Havin și Reyyan le cam era frica de el . Fața lui serioasă , era mereu tăcut și aproape niciodată nu a zâmbit . Ea a continuat sa meargă pana la intrarea in conac , când cineva a apucat-o de mâna și a întors-o . S-a uitat la bărbatul care a făcut asta . Era Miran . Ea s-a uitat fix in ochii lui verzi . El i-a zâmbit . Dar ce caută el aici ?! A urmărit-o ?! S-au uitat unul la altul fără ca cineva sa scoată vreun sunet . Reyyan și îndreptat capul in stânga și in dreapta ca nu cumva cineva sa-i vadă . Dar știa ca in partea aceea a casei nimeni nu ar fi venit și nu la ora aceea a dimineții . De îndată ea s-a uitat in ochii lui Miran . El nu putea sa-și păstreze calmul . Miran a făcut un pas spre Reyyan . După cum ea a observat asta , a făcut 2 pași înapoi . Nu știa de ce ii era frica și de ce era atât de incantata . Deși era cam rece , mâinile ei au transpirat . Crezi ca ii era frică, că cineva i-ar putea vede ?! Nu , nu a fost asta , dar inima ei era sa cada într-un “ ocean “ochii verzi . Dar ea nu știa încă asta . Lui i-a plăcut sa o vadă pe Reyyan făcând 2 pași înapoi și ca el a fost motivul pentru care a intrat in panica și ca nu putea sa respire bine . El a observat asta . Acum era momentul sa o vadă mai bine . Pielea ei alba . Se uita la ea de parca era de aur . Obrajii i s-au înroșit , iar buzele ei erau de culoarea rochiei . Singurul lucru pentru care Miran își făcea griji erau ochii ei . A fost acea privire care l-a pus Hercai - Carte - limba română 2743637754 , dar ar fi putut sa treacă peste . In cele din urma ea era femeia pentru care s-a întors , și nu pentru ea ci pentru tatăl ei. Reyyan era o femeie de 19 ani și era gata sa cada in capcana lui Miran . Miran nu s-a oprit din a se uite la ea , nici pentru o secunda și asta a făcut-o mult mai nervoasa decât era deja. El nu a ales-o doar din cauza răzbunării pe care urma sa o facă . Totul in viața are prețul ei . Frumusețea ei a fost principalul motiv pentru care a ales-o . “Ce cauți “ a fost intrebarea pe care pus-o Reyyan ruptând tăcerea dintre ei . Vocea ei tremura , nu voia sa arate asta , dar nu putea sa o controleze .” Mai ales , ce cauți aici ?!” a întrebat din nou in timp ce se uita intr-o parte și in alta . Miran , imediat și-a adunat gândurile lui împrăștiate . El a zâmbit , un zâmbet fals “Nu îți fie frica , Reyyan “ raspunde uitându-se in jur . Apoi uitându-se in ochii ei “Nu e nimeni pe strada in afara de noi “. Ei i-a plăcut cum suna numele ei spus de el , a sunat diferit fața de altcineva . Cum ar putea suna atât de frumos . “ Ce faci aici “ a întrebat din nou . Dar de data asta nu l-a mai privit in ochi , de teama de a nu se pierde in ei . “Chiar nici eu nu știu “ a răspuns el, și asta nici măcar nu era o minciuna . Ce caută acolo ? Cu o noapte înainte ia spus lui Gonul ca nici nu-i pasa . De ce a vrut sa vorbească cu ea . “Poate am vrut sa te cunosc , nu pot?” a spus el . Reyyan s-a uitat spre casa . “Trebuie sa ma duc acasă “ a spus ea . Ii era frica ca v-a cădea intr-o gaura dacă va mai rămâne mult . Ea a încercat sa intre dar de data asta , el i-a tăiat calea pentru a sta in fața ei , apucând-o de braț, trăgând-o langa el și ii șopti la ureche “Încă nu ne-am întâlnit “și a zâmbit . Reyyan a deschis ochii larg și nu mai putea respira . Se uita iar împrejur , ii era frica ca cineva i-ar vedea . Apoi și-a adunat tot curajul și l-a privit din nou in ochi . Îl privea in ochi pe bărbatul care o ținea de mâna .” Vrei o fată din Mardin , dar nici măcar nu-i cunosti familia , așa ca nu e corect sa apari in fata mea “a spus ea in timp ce el zâmbea din cauza a ceea ce a auzit . Dacă cineva ne-ar vedea , mai ales Azat dacă ne-ar vedea, vei avea o mare problema .” . El a început sa râdă din cauza celor auzite . Ce a fost așa amuzant , m-am gândit la Reyyan . A făcut mișto de ea ? Ea a încercat sa se elibereze din mâinile lui dar el a tras-o mai aproape . “Nu te vreau , nu te apropia de mine . Voi vorbi cu mama mea și ii voi spune ca acest lucru nu se poate întâmpla . Nici nu ar merge .” El nu a mai ținut-o de mâna , in schimb a fost surprins și a continuat sa zâmbească astfel încât ea sa nu observe asta . “Dar tatăl tău nu are aceeași parere . El ma accepta ca pe un fiu . Apoi nu exista cale de întoarcere după ce familiile au spus da , s-au ma înșel?” . Reyyan a rămas socata , practic a intrat in panica . Răspunsul lui Miran a dezamăgit-o . Reyyan s-a gândit “ce s-ar fi întâmplat dacă ar fi spus ‘nu ‘la toate astea . Cum putea sa fie atât de sigur in legătura cu toate astea ?” - “Da-mi drumul la braț “a spus ea . Aceasta Conversație a fost inutila , și Reyyan a fost , din cauza ca era prea aproape de el . Miran parea foarte calm ca și cum nu ii pasa deloc de ce ar fi zis ea , iar asta o enerva la culme pe Reyyan . Apoi el a tras-o din nou langa corpul lui zicându-i la ureche “ La miezul nopții te voi aștepta din nou “ - “ Nu voi veni niciodată “ a răspuns ea . Reyyan nu putea înțelege cum el ar fi putut sa-i spună asta . O parte din ea nu vroia să-l cunoască . “Da-mi drumul la braț “ -“ Vei veni, Reyyan “ ia spus Miran cu o voce moale . Așa ceva nu putea sa se întâmple . Dacă i-ar vedea cineva ar avea mari probleme . “ Ți-am spus deja ca nu te vreau . Mai ales ca nu vreau sa te cunosc . De ce insisti atâta ?!”a spus ea . “Pentru ca iubesc ce văd “ i-a soptit el la ureche . Ea nu putea sa nege ca inima ei bătea cu putere . Corpul ei era mort in fața acestui om . In timp ce se îndepărta , ambii se uitau unul spre altul și pentru ultima data :
“-Te voi aștepta , Reyyan . Vii sau nu vii . Voi fi acolo la miezul nopții “ .
Era un risc mare . Chiar putea sa părăsească conacul la miezul nopții ? Nu , ea nu avea curajul asta . Dar a rămas foarte curioasa de cuvintele lui . Ce a fost in spatele cuvintelor lui . Asta era ceea ce ea vroia sa știe .

Hercai - Carte - limba română Ac45231224722694
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Mier 23 Oct 2019, 8:31 am

Capitolul 8.


Era pe calea de a o lua razna . Ia ieșit in cale un om periculos , deși sufletul ei era curat . A fost ca și cum ceva ar fi tras-o in brațele lui . Dar ea nu știa ca toate astea vor lasă răni adânci in inima ei . Ea a simțit ca și cum avea un voal pe ochi , și in curând va rămâne oarba .
Pasarea mică , așa cum spunea ea , va zbura orbit . Fără sa știe ce se întâmpla ea se uita in sus spre cerul negru . Era întuneric și vântul bătea . Reyyan nu era in conac . Nici ei nu ii venea sa creadă ca a făcut asta cu adevărat . In miezul nopții , stand acolo . Miran chiar i-a încurcat mințile . Toată ziua a repetat “A fost aici , el mi-a spus asta “. Pe de o parte ,Miran era nebun , dar pe de o alta parte asta era ca o provocare și pentru ea. A trebuit sa accepte . Ca urmare ,a riscat și a părăsit conacul . Ea a mers repede prin partea din spate a casei . Brațele ei erau acoperite pentru ca era frig afara . Noaptea a fost foarte întunecată . Chiar ar veni ? Ea credea dar nu știa încă . După ce s-a întâlnit cu Miran toată ziua s-a gândit la asta , la ce ar putea sa-i spună acum . Într-un mod ciudat , ea chiar a fost afectată de ce i-a spus el . S-a înecat deja într-un ocean , oceanul ochilor lui verzi și nu putea sa se abțină sa nu se înece iar . I-a spus lui Havin despre aceasta întâlnire din noapte . Havin a luat-o razna . Ia zis “Reyyan stai la usa și așteaptă “ se gândea ca nu cumva Miran sa-și bată joc de ea .
Reyyan ajunsese in locul acela . S-a uitat in stânga și in dreapta , nu era nimeni . A uitat , de asemenea , sa-și ia o jacheta , era foarte frig . Dintr-o data a simțit cum cineva ar sta in spatele ei . Când s-a întors a dat de doi ochi verzi . Era Miran . Slava domnului ca nu era Azat . El zâmbea și totodata a făcut-o și pe ea sa zâmbească . Reyyan știa ca omul acesta a intrat in inima ei . Ea a așteptat . Nu știa ce sa spună . “Sper ca nu te-am speriat “ de data asta Miran a început Conversația . Nu și-a luat ochii de la Reyyan nici o secunda in timp ce ea se uita in alta parte . “Nu te-am așteptat “ a spus in timp ce se uita la un copac .
“ Nu m-am gândit ca vei veni , m-ai surprins “ in timp ce Reyyan s-a înroșit . Ea nu putea respira din nou . Da da , a spus ca niciodată nu va veni , dar nici nu știa de ce s-a răzgândit . Din moment ce l-a văzut din nou pe Miran , inima ei nu mai era in stare sa bată . Acest om avea puterea de a o ucide cu o singura privire . Ea vroia sa-i pună o mie de întrebări . De ce a venit din Istanbul . De ce a ales sa se căsătorească cu ea . De ce ? De ce ? Singurul care putea sa-i răspundă era Miran , dar nu a fost în stare nici măcar sa întrebe , așa ca a continuat sa tacă . “Exista cineva pe care îl iubești , Reyyan “ o voce dura . Vocea lui parea înăbușită . Aceasta întrebare a surprins-o foarte mult . “nu , nu este nimeni “ . Frumos s-a gândit el . Lui Miran i-a plăcut acest răspuns . Nu putea sa se abțină . El a zâmbit . Pentru o clipa a uitat de răzbunare . In timp ce se uita direct in ochii ei , el a simțit ceva , multe emoții de nedescris in interiorul lui. Când Miran s-a hotărât sa se răzbune și sa se căsătorească cu ea , nu s-a gândit ca ea s-ar opune și nu ar vrea . Dar nu putea sa nege ca ia plăcut sa vorbească cu ea . Orice ar fi fost , era doar un joc , o răzbunare , deși era ceva in sufletul lui care nu ii permitea sa se bucure de toate astea .
“De ce vrei sa te căsătorești cu mine “a întrebat Reyyan cu vocea tremurând . Ce putea sa spună Miran , *ca ea era partea cea mai frumoasa a răzbunării ?! *Nu , nu desigur ca nu . “Am vrut sa ma căsătoresc cu tine pentru ca ...”a început sa spună . Era agitat . Avea nevoie de un răspuns .Acum . “Ai vrut sa te căsătorești cu mine pentru că..”a întrebat ea fiindcă el nu a răspuns imediat .”Pentru ca m-am îndrăgostit de tine . Tu ești mereu in mintea mea.”și a continuat sa zâmbească , ca ea să nu își dea seama că el nu știe ce sa răspundă . “Din ziua in care te-am întâlnit ai fost mereu in gândul meu . In plus știi ca îmi place de tatăl tău “. Lui Reyyan nu-i venea sa creadă ce a auzit . Ce răspuns stupid . Îi venea sa râdă chiar dacă acest răspuns era adevărat nu avea nici un sens . De ce ar vrea un bărbat din Istanbul sa se căsătorească cu o fata din Mardin ? Era chiar atât de urat ? Nu ,nici măcar un pic .Era atât de frumos . In timp ce se gândea la Frumusețea lui, nu a simțit suficientă încredere in el . Și-a adunat gândurile . Acesta nu era adevăratul motiv pentru care a ales-o . Nu era răspunsul pe care vroia să-l audă . “Crezi ca ma cumperi de la bazar , Miran ?”in timp ce și-a dat seama ca ia spus pe nume pentru prima data . “Vorbim despre o viața împreuna , o casa , o familie . Și tu ai venit la mine sa-mi spui ca m-ai văzut și ca m-ai plăcut ? Este rezonabil ? “ .
Miran a rămas uimit . Nu se aștepta la asta din partea lui Reyyan . Fata aceea era dura și încăpățânată . Dar era prada lui . De aceea nu voia sa lupte cu ea așa ca repede a trebuit sa găsească o alta explicație . “Exista o alta cale de a te prinde ?” Poate ca ar fi ajutat asta . Dar nu . Reyyan știa bine asta . “Dacă te-as fi întâlnit mai devreme am fi petrecut mult mai frumos decât acum. Nu știu de ce ești confuza , dar singurul lucru pe care îl știu e ca dragostea nu înseamnă un oraș . E vorba de inima și nu de origine .”uitându-se in ochi unul la altul . Reyyan era inteligenta , și parea ca in comparație cu familia ei , putea sa simtă lucruri ciudate . Miran a trebuit sa-i șteargă semnele de întrebare din mintea ei .
“Mai chemat aici ca să-mi spui asta ?”a întrebat ea . Miran și-a dat seama ca nu o impresionează . “Ți-am spus deja ca nu vreau sa te cunosc . La ce te așteptai ?”ea a întrebat și el zâmbește . El a întins mâna să-i atingă parul .”În cele din urma vei fi soția mea!”. Reyyan a făcut 2 pași înapoi . Cuvintele “soția mea” a făcut-o sa nu mai respire . A fost ciudat . A vrut sa audă asta , sau nu ? Sentimentele ei erau ca doua noduri , imposibil sa de dezlege .
-“Asta niciodată nu a fost alegerea mea. Nu m-a întrebat dacă vreau sa ma căsătoresc cu tine .” Miran nu știa asta . El credea ca ea a spus da .
-“ Îmi pare rău , nu am știut asta . Nu are nici un sens dacă nu vrei asta , dar cred ca merit o șansa “Reyyan a fost surprinsă
M:”- Gândește-te pana mâine și dacă tot nu ma vrei jur ca te voi lasa in pace .”
R: “- Cum vei sti ce am decis ?”
M: “- O voi trimite pe Gonul mâine la conac sa-i spui ce ai decis “
R: “- Ea este sora ta , așa-i ?”
El a dat din cap ca da .
M: “Ea este cu doi ani mai mică decât mine “
In tot acest timp, Havin aștepta la usa . Reyyan și-a adus aminte și imediat ia zis lui Miran “Ar trebui sa plec acum , e mai frig “. Fără sa mai spună ceva , s-a întors și a continuat sa meargă spre usa .
- “Unele lucruri vin doar o data in viața , cum ar fi dragostea sau moartea . Nu poți fugi de iubire . Vei trai aceasta viața fără nimic !”
Sangele lui Reyyan a înghețat .s-a oprit din mers . El vorbea despre iubire ? Iubirea ...iubirea era visul ei . “Oamenii care au găsit dragostea adevarata au fost norocoși “. Ea a continuat sa meargă fără sa răspundă și fără sa se uite in spate iar când sa întors , Miran nu mai era acolo .
Intre timp cineva a apucat-o de mâna . Era Havin . Dacă Azat sau Bedirhan i-ar fi văzut ar fi avut mari probleme . S-au dus in camera lui Reyyan , in timp ce Havin se uita cu ochii mari la Reyyan .
H: -“Despre ce ati vorbit ?”
R: -“ Ma simt atât de schimbată Havin . Nu știu cum pot numi toate astea . Chiar și inima mea se simte diferită . Miran pare ...a fi diferit “ . Havin a rămas socata
H: - “ Te-ai îndrăgostit , Reyyan ?”
R: - “ Nu fi proasta , Havin . Dragostea nu e atât de ușoară . Nici măcar nu-l cunosc .”
H: “- Dar unchiul meu îl cunoaște și nu te-ar da unui om rău . Are încredere in el .”
R: - “ El mi-a spus ca mereu sunt in mintea lui .” Ia plăcut asta .
In seara asta nu exista somn pentru Reyyan . Cum putea un bărbat sa intre in viața ei și sa o schimbe cu totul ? I-a furat inima și mintea .
R: - “ I-am spus ca nu îl vreau și nici nu vreau sa ma căsătoresc cu el .”
H : -“ Fata , ești nebuna ?”
R : -“ El a spus ca merita o șansa . Ar trebui sa iau o decizie pana mâine .
H : -“ Reyyan, nu ai de gând sa-i spui ‘nu’, nu-i așa ? Nu îl vei refuza .
R : - “ Sora lui va veni mâine sa-i spun ce am hotărât .”
H : - “ Nu vei spune nu , nu-i așa “
Reyyan s-a enervat , a luat perna și ia tras . Amândouă au ras . Au vorbit pana când Havin s-a dus in camera ei sa se odihneasca . Reyyan s-a întins in pat sa doarmă . Ea a închis ochii și inima ei spunea Miran .

Hercai - Carte - limba română 4f7dc01235763314
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Joi 24 Oct 2019, 8:13 pm

Capitolul 9

Hercai - Carte - limba română 3b61411257659484

10 zile mai târziu .
“Dilan ai scos carnea din congelator ?“, a întrebat Fatma in timp ce mișca aluatul cu un role și s-a uitat spre supa care fierbea .
“Kiz Dilan ? Unde e fata asta ?”
- “ E aici , sora Fatma . Nu-ți face griji , nu a uitat “ spusese Havin .
Azi era ziua cea mare . Logodna dintre Reyyan și Miran era astăzi . In conac era haos pur . Toate femeile alergau dintr-un capăt in altul ca toate sa iasă perfect . In timp ce Reyyan făcea curățenie in sufragerie , a văzut ca Elif a venit și s-a dus in camera ei . Elif - ERA FIICA MĂTUȘII LUI REYYAN . Ea era deasemenea , o prietena din școala ,o prietena buna in care avea încredere . In timp ce urcau pe scări , Reyyan a întrebat-o “Când va veni matusa mea ?“ Elif a ridicat din umeri . “Ea face niște pregătiri pentru astăzi acasă . Va veni in curând .”
Tatăl lui Elif nu vroia ca fiica lui sa se căsătorească așa devreme , el vroia ca ea sa-si trăiască viața .
Au intrat in camera lui Reyyan . Patul ei era plin de rochii . Unele dintre ele încă erau noi . Ea nu știa pe care sa și-o pună . Erau de toate culorile . De asemenea , Reyyan ar arată minunat in fiecare dintre ele . Era slaba și avea o mărime medie . Cu o privire sălbatică dar totuși curajoasa și Ambitioasa . Elif a luat o bluza din tul in mâini , culoarea era de caise .”Încearcă asta , Reyyan și combin-o cu o fusta lunga neagra “. Reyyan a luat bluza din mâinile lui Elif și se uita in oglinda .
-“Da,s-ar putea sa fie bună . Sunt atât de curioasa de Miran !”a zâmbit Reyyan . De fiecare data când menționa numele lui , simțea lucruri frumoase pe care el le-a provocat in ea .
Și-a amintit ce s-a întâmplat cu câteva zile in urma . In noaptea in care a venit sora lui. Reyyan vroia sa-i spună ‘nu’ dar ii era frica sa-i spună asta . Știa ca Miran era diferit și ii era frica sa nu-l piardă . Gândul la asta , era oribil .
In noaptea când a venit Gonul , Miran a trimis prin ea , o grămada de trandafiri roșii . De asemenea el a pus și un bilețel acolo , cu cuvintele pe care i le spusese in acea noapte, când in cele din urma s-au întâlnit “ Unele lucruri vin o data in viața ..cum ar fi dragostea sau moartea .”
Prin a spune ‘da’ acestei căsătorii , a început sa fie într-un val de minciuni , dar ea nu putea sti ...
Elif i-a spus :
-“Reyyan , mereu sa Zâmbești . “Și Reyyan a zâmbit mai mult .
R:-“ Când îl vei vedea in seara asta , vei înțelege de ce nu ma pot opri”.
Reyyan s-a furișat la usa . Miran și familia lui , in aproximativ o ora erau la conac .
Viitoarea soacra și viitoarea ei cumnata au vorbit cu mama și matusa ei . Miran nu a avut un tata . Ei aveau aceeași soarta . Amândoi și-au pierdut părinții la începutul vieții , dar din moment ce Reyyan a avut un tata , știa cum ar fi a avea un tata .
Azat și Bedirhan stăteau într-un colț cu o față trista , nu au vrut sa vorbească cu ei .
Reyyan nu mai era in Bucătărie . S-a plictisit sa aștepte acolo cu Havin , Elif si Dilan , s-a dus pe coridor și a vrut doar sa -l vadă pe ...Miran .
Pana la aceasta vârsta , Reyyan nu știa ce înseamnă dragostea , nici ea nu a avut un tata , apoi cel pe care îl avea , nu a iubit-o niciodată .
La un moment dat , s-a gândit la toate astea , s-a gândit ca ar l-ar putea iubi atât de mult , pana la moarte și dincolo de ea . Inima ei tremura , chiar s-ar putea întâmpla asta ?! In timp ce ea se uita din usa , in secret la Miran , Azat a observat . Ea a înțeles ca a fost prinsă , așa ca a fugit in Bucătărie la fete .
Elif a zâmbit când a văzut-o pe Reyyan . -“Fata , unde ai fost ? Noi vorbim despre Miran aici “
-“ Spune-mi ce vorbești , despre el “ și s-a asezat langa verișoara ei .
“ - Noi vorbim despre cât de fermecător este , un om foarte frumos ..” Toate au așteptat ca Reyyan sa spună și ea ,ceva . Dar ea s-a gândit doar la un singur lucru . Astăzi era logodna , nu mai era cale de întoarcere , așa ca nu putea sa spună nimic de bine sau rău .
Da , ea a fost de acord cu căsătoria , dar nu putea sa spună ca intr-o zi la cunoscut perfect , pentru a putea spune lucruri pozitive despre el . Ea nu l-a mai văzut și nici el nu a mai venit pe la ea pentru ca Miran trebuia sa se ducă des la Istanbul . După ziua de azi ar trebui sa se vadă mai mult . Seara de henna și pregătirile de nunta , trebuiau discutate . Reyyan doar vroia să-l cunoască mai bine in tot acest timp .
“Vreau doar sa fiu fericita “a spus ea in timp ce a oftat .
In acel timp , Bedirhan a intrat in Bucătărie , sa le cheme pe fete . Toată lumea știa ca ceremonia trebuia sa înceapă . S-au dus cu toții in sufragerie .în cele din urma , Reyyan a intrat , in timp ce se uita in ochii lui verzi . Toți au făcut un cerc . Cel mai in vârsta din familie a trebuit sa conducă toate astea . A fost unchiul lui Reyyan , Cihan . El a luat un inel și l-a pus pe degetul lui Miran iar celălalt pe degetul lui Reyyan . “Felicitari “ a spus in timp ce tăia panglica roșie in doua . Lui Reyyan i-a plăcut . Ei au pupat mâinile celor mai in vârsta . In ultimele doua ore , au vorbit despre multe lucruri , au mâncat mâncarea pe care au pregătit-o și chiar și fotografii au făcut . Reyyan s-a întrebat dacă Miran trece prin aceleași emoții ca și ea . In timp ce Miran și familia lui au vrut sa părăsească conacul . Reyyan a înțeles ca s-a apropiat de ea . Era multă lume , dar ei nu au observat . Reyyan a așteptat sa vadă ce va face . Când a ajuns la ea , i-a pus ceva in mâini și a plecat . Un USB . Dar de ce i-a dat asta in secret , ce era acolo ?!.
După ce au plecat , Reyyan obosita fiind s-a retras in camera ei . Se simțea ciudat in interior , o fericire ciudata . Ceea ce ținea in mâinile ei a făcut-o foarte curioasa . Și-a schimbat repede hainele , și-a prins parul . Nu știa când o alta data a fost atât de curioasa de ceva in viața ei . Își ținea respirația in timp ce laptopul se deschidea . Și apoi când a văzut ce era in USB , a rămas foarte surprinsă . Erau multe poze cu ea . Reyyan încerca sa înțeleagă cine i-a făcut pozele . Toate erau făcute in public așa ca nu știa cine i le-a făcut . In nici o fotografie nu s-a uitat la camera . Toate fotografiile erau făcute in ultimele 6 luni . Ea a închis fotografiile și a văzut un dosar text .
Acum din nou era confuza .
Textul acela era un mesaj :
- “ Crezi in dragoste la prima vedere ? Eu n-am crezut niciodată asta pana nu te-am văzut pe tine . Și nu numai asta s-a schimbat după ce te-am văzut pe tine , totul s-a schimbat . Viața mea s-a schimbat . Dacă ai uita in mintea mea te-ai vedea doar pe tine . Tu ești ziua mea , tu ești noaptea mea . M-am plictisit și m-am saturat sa trăiesc zilele astea , pana când ai apărut tu . Am vrut sa te scot din inima mea , dar ea striga doar un nume , Reyyan , Reyyyan , Reyyyan ! Așa ca iubeste-ma și tu . Iubește-ma frumos Pt ca te iubesc . Te iubesc atât de mult . Acest om este nebun după tine , foarte nebun după tine !”
Inima lui Reyyan , care tânjea după iubire se parea ca in sfârșit va avea parte de dragoste și in sfârșit a primit-o . Ea a simțit o astfel de caldura in interior .
Deci dragostea era atât de simpla ? De aceea a ales sa se căsătorească cu ea ?Si-a închis laptopul și la pus pe masa . Apoi s-a gândit la Miran și la mirosul lui minunat pe care ea îl adora . Avea un singur răspuns “Inima ei s-a predat iubirii , era prinsă de furtuna lui Miran “.
Reyyan era tânăra , pura și inocenta. Atât de nevinovata . S-a îndrăgostit de Miran . Primul om care i-a intrat in inima .

Dar ca sa fie clar un lucru , fără ca sa știe de jocul pe care l-a jucat , urma sa fie și el pedepsit . Întoarcerea lui Miran la a avea inima , era un lucru imposibil .
Miran a rămas cu mâinile in buzunar și se uita in sus la cerul negru . Pe buzele lui era doar furie , ura și răzbunare . Dar nu putea sa nege ca se gândește și la Reyyan . O data cu trecerea zilelor , sentimentele de răzbunare erau tot mai accentuate. Viața la învățat ce înseamnă durerea . El a învățat sa trăiască in timp ce moare . Și totuși credea ca este fără păcate . După ce au plecat de la conacul Șadoglu , a scos inelul și la pus in jacheta . Ura întreaga ei familie . Era supărat pe Reyyan ca l-a pus sa facă toate astea ca ea sa spună da .
Ura sa stea in fata lor și sa le zâmbească , dar a trebuit sa aibă răbdare . Ziua răzbunării nu era departe . Apoi i-a sunat telefonul . Era Arda (Firat după cum știm noi ) singurul și cel mai bun prieten a lui .
-“Buna ziua !”
-“ce cauți ?”
- “ o caut pe sora Reyyan , dar deja știi asta . De ce intrebi ?”
Arda(Firat) era supărat . Miran s-a dus pe balcon sa vorbească afara
“- De unde a venit ideea de a-i arată pozele ?
“- Îi vreau inima lui Reyyan și in afara , asta face jocul mai interesant “
Arda nu a știut ca prietenul lui va merge atât de departe
-“Oricum ii vei distruge viața , așa ca termina cu jocurile astea mișto . Te joci cu sentimentele ei . Destul !”
Despre ce vorbea ?! Ardă chiar credea ca ii pasa de sentimentele ei ? Era fiica inamicului . Dacă viața ei depindea de o picătura de apa , el nu i-ar fi dat-o . “Sa nu îndrăznești sa-mi mai dai vreun sfat “ și a închis telefonul . S-a dus înăuntru și a lovit usa de la balcon așa ca s-a închis tare .
De ce s-ar gândi la sentimentele acestor oameni ? Nici ei nu s-au gândit ca i-a distrus viața . Ani de zile nu a putut sa doarmă gândindu-se la răzbunare .


Hercai - Carte - limba română Hgjg10



*****
După ce a pus cafeau pe tava , Reyyan a plecat din bucătărie . Au trecut 3 zile de la logodna . Inima ei încă bătea repede . Deși ea nu a vorbit de sentimentele ei , toată lumea din casa a văzut cât de fericita era . Mai alea mama ei . Dacă o mama o vede pe fiica ei fericita ce poate cere mai mult . Reyyan a pus tava pe masa și s-a Așezat langa mama ei.
“Am senzația ca in aceasta camera nu se face curat oricât as încerca “ .
Havin de pe canapea “ Reyyan a fost salvata , cine știe ce viața frumoasa va avea la Istanbul .
“- Fie ca Dumnezeu sa-i dea cea mai liniștita viața “ Reyyana zâmbit când mama ei a spus asta .
S-a uitat la Reyyan”Mâine vom merge la cumpărături cu Nergis și Gonul , sa faceți lista sa nu uitam nimic “
Reyyan se întreaba dacă Miran vine și el cu ele . Ei au avut doar un singur moment al lor , și acela a fost in seara in care a fost la conac . Și ei ii era dor de el . Noaptea nu putea sa doarmă pt că era incantata pentru a doua zi . A doua zi de dimineața era atât de obosita dar s-a trezit și s-a pregătit sa le întâmpine pe Nergis și Gonul .
Au cumpărat atât de multe lucruri . Au intrat in cele mai scumpe magazine de bijuterii din Mardin . Banii nu erau o problema pentru familia lui Miran . Au făcut cumpărături , accesorii , lucruri pentru bucatarie , de care avea nevoie Reyyan . Totul . Reyyan nu își mai simțea picioarele. Au mers prea mult . Ultimul magazin de rochii in care au intrat . Cel mai bun din Mardin . Miran a vrut sa plătească pentru toate lucrurile de care aveau nevoie pentru a se căsători . In timp ce se uitau la haine , Havin a văzut o rochie . “Reyyan , îmi iei asta pentru seara de henna ?” Reyyan s-a uitat la ea . “Avem destul timp pentru sa-ți găsim o rochie pt seara de henna , stai calm “.
Și au pus-o la loc .
“Reyyan vino aici “a spus Gonul . Ea ținea in mâna o rochie verde .
“Cred ca acestă rochie ar sta bine pe tine !” Reyyan s-a uitat in stânga și in dreapta
- “Nu , mulțumesc . Visul meu e sa am o rochie roșie “.
- “ Bine atunci , vom cauta una roșie “
Reyyan se săturase de toate astea . Apoi a auzit un bărbat râzând ...un râs frumos .

Hercai - Carte - limba română Jh12
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Vin 25 Oct 2019, 6:55 am

Capitolul 10


Ei au fost in căutarea rochiei tradiționale speciale pt seara de henna . In timp ce a auzit acest râs, s-a întors sa vadă cine ers și s-a uitat la el . Cum ar putea cineva sa râdă atât de frumos ? Cum putea sa fie in inima ei după un timp atât de scurt ? Pentru prima data i-a zâmbit lui Miran .
-“Miran...când ai venit ?”în loc să-i dea răspunsul , el s-a apropiat de ea . Ea avea in mână o rochie roșie . El a luat-o și a ținut-o împotriva ei .
-“Cred ca asta ți se va potrivi cel mai bine,”in timp ce continua sa zâmbească , iar mâna lui îi atingea brațul . Reyyan a fost atât de calma de când a venit . A uitat și de oboseala cauzată de cumpărături . Ea a vrut sa-i ia rochia din mâna , dar apoi a observat ca Azat stătea la usa și se uita la ei . Reyyan s-a uitat la Miran , nu și-a luat mâna de pe brațul ei . Acest gest intim l-a făcut pe Azat foarte furios . Reyyan a înțeles asta din ochii lui . In momentul in care Reyyan a făcut 2 pași înapoi , Azat a făcut 2 pași mai aproape de ei .
*****
Reyyan s-a simțit ciudat zile întregi . Ea avea o revolta in interiorul ei și acest sentiment a devenit mai puternic .
Ploua de zile întregi și de asemenea , multe furtuni . Reyyan ura furtunile . Ii era frica de când era mică de tunete și fulgere . Poate pentru că nu putea sa fuga la tatăl ei și el sa o ia in brațe și sa-i spună ca nu trebuie sa-i fie frică . Nu ieșea niciodată din camera când auzea din astea . In timp ce cerul parea ca se prăbușește , ea intra cu totul in pat și își acoperea capul cu pătura . Erau ultimele zile din Septembrie , iar vremea se înrăutățea din ce in ce mai mult .
În timp ce se întorceau de la cumpărături , Reyyan plângea . Pana la vârsta asta nu a avut nici o problema cu Azat , dar acum avea . Ceea ce a făcut Azat nu era un lucru ușor de trecut cu vederea . Ziua asta a cumpărăturilor pentru ea , avea sa fie una dintre cele mai frumoase zile . Când se uita in ochii lui Miran , era o sclava a sentimentelor . Azat a fost cel care a distrus asta . Ea a știut prin gesturile lui Azat , amenințarea atunci când Miran a intrat in magazin .
El a spus lucruri rele , iar Miran nu a făcut nimic , decât sa asculte . In timp ce Miran și Azat se aflau unul in fața celuilalt , Reyyan i-a atins brațul lui Miran pentru ca a văzut ce furios a devenit și in acel moment Miran a luat-o pe Reyyan și a tras-o in spatele lui cu scopul de a o proteja . Azat a văzut asta și gestul asta l-a enervat la culme și l-a lovit pe Miran in față. Reyyan a început sa strige și toate persoanele din magazin s-au întors cu Fețele spre ei . Buza lui Miran a început sa sângereze . Miran l-a apucat pe Azat de guler dar nu l-a lovit înapoi . Miran nu voia sa fie o victima a furiei lui Azat dar nu și-a luat ochii de la el . A fost un moment oribil

Hercai - Carte - limba română K10

. Reyyan a văzut cât de supărați erau amandoi . Azat a distrus totul . Ea a crezut ca promisiunea cu inelele s-a încheiat . A fost prea frumos ca sa dureze . Ea a crezut , că după acel gest , Miran nu ar mai vrea sa o vadă pe ea sau familia ei vreodată . Azat nici măcar nu și-a cerut scuze , dimpotrivă a țipat la ea zicându-i sa plece . Reyyan a încercat sa-și ascundă lacrimile . Nu voia ca Miran sa o vadă așa . Ea de putine ori a plâns . S-a simțit slaba și nimănui nu i-a fost mila de ea . Unii spun ca oamenii puternici nu se simt rușinați când plâng , dar Reyyan a făcut-o . I-a fost Rușine ca toate astea s-au întâmplat . Dacă Miran ar spune “Nu te mai vreau “ ea ar putea înțelege perfect .
Ea vroia doar sa doarmă , sa se prefacă ca totul a fost un vis urat . Dar nu a fost . Și știa asta . Deși locuia cu Azat in aceeași casa, nu mai vroia sa-l vadă vreodată .
“Reyyan , ai putea , te rog , sa deschizi usa?!” Era Havin .
Reyyan era suparata pe fratele ei , dar nu a vrut sa vorbească nici cu ea .
-“Te rog , vreau sa vorbim . Nu te poți ascunde in spatele ușii toată ziua !”
-“Vreau sa dorm , Havin . Te rog , lasă-mă in pace pana mâine dimineața “.
****



Hercai - Carte - limba română Ju10


De când s-a întors de la hotel , fiecare emoție era mai puternica . Ura , Nebunie , furie ...Doar puțin a mai rămas, apoi el ar termina totul . In ziua in care s-ar căsători cu Reyyan , prima lovitura urma sa fie data . Visa de ani buni la asta . Nu avea nimic ce pierdut . Dar ei , Sagoglu erau pe punctul de a pierde totul . El voia sa-i termine fără a trage măcar un glonț .
Când a ieșit de la dus , s-a uitat la buză in oglinda . Apoi s-a uitat in jos caută o alta zgârietură dar a văzut o vânătaie. “Nenorocitul “spune el . După și-a pus o cămașă neagra și își usca parul cu un prosop . Apoi a auzit cum cineva a deschis usa . Era Nergis . Nu era mama lui , era matusa lui , dar de fata cu Reyyan și familia ei a trebuit sa joace ca și cum ar fi mama lui . De fapt mama și tatăl lui au murit cu ani in urma . Matusa lui a avut grija de el de atunci . Ea nu știa ca a crescut cu aceasta ura in el și cât de supărat era . Ea nu voia ca el sa facă toate astea dar nimeni nu putea sa-l schimbe . Ea se uita la el :-“Haide fiule , sa dam de băut și sa plecamde aici .” Miran a început sa Rada isteric când a auzit vorbele mătușii lui .
-“N-am ajuns atât de departe sa o las acum . Crezi ca mi-e frica sa fac primul pas din planul meu ?”s-a uitat la ea .
“- Hai sa punem punct acestei promisiuni , uite nu e prea târziu pentru a salva acest mare păcat pe care îl vei lua in calea ta daca vei face un lucru atât de rău “ aceste cuvinte trebuiau sa-l calmeze , dar a adus mai multă furie in el . “ Matusa “a strigat el, cu un deget in aer . “Nu voi asculta ce spui “ . Ea știa ca nu avea nici o șansa sa-l convingă dar a vrut sa încerce “Draga , dacă ți s-ar întâmpla ceva ? Nu tie mila de tine ? Ai văzut ce s-a întâmplat astăzi .. Ce s-ar întâmpla dacă acest Azat ți-ar face rău ?!” Lui Miran nu-i pasa de cuvintele ei . El nu s-ar fi dat bătut , chiar dacă ar însemna ca trebuie sa moara in cele din urma .
“- Mai întâi am de gând sa le iau fiica , după aceea voi lua totul de la ei . Totul va fi al meu .Îi voi face sa sufere .”

O săptămâna mai târziu .
****
După o săptămâna după ce s-au dus la cumpărături , Miran și familia lui nu s-au pronunțat . Lui Reyyan ii era frica , ca Miran va rupe logodna . Dacă Azat s-ar fi luat de un alt bărbat , nu i-ar fi pasat , dar era Miran . Inima ei avea dureri și fața ei nu a mai zâmbit de zile întregi . Când l-a întrebat pe tatăl ei , el ia spus “Miran a plecat la munca . El este in Istanbul “
Câte zile era la munca ? N-ar putea sa o sune ,sa o întrebe ce mai face ?

Hercai - Carte - limba română Klj10

Ea îl vedea peste tot , își imagina .Isi amintea cum ii zâmbea el când se uita la ea . Dar din acea zi , ea nu s-a mai oprit din plâns . Era in suferințe .
Dintr-o data cineva a deschis usa , dar nu a intrat . Și-a șters lacrimile , nimeni nu trebuia sa o vadă plângând . Mereu aparenta și pretindea ca era o fire rece . Dar ea de fapt era pura , tandră și fragila . Havin era la usa . Reyyan s-a ridicat . “ Grăbește-te , du-te in sufragerie acum !” Reyyan nu știa ce se întâmpla , dar a ascultat și s-a dus . Apoi le-a văzut pe Nergis și Gonul . Ochii lui Reyyan s-au aprins . Era atât de fericita sa le vadă . Gândurile ca Miran nu o mai vrea , au făcut-o sa o ia razna . Dumnezeule , era atât de fericita , încât le-a luat in brațe . Sau Așezat cu toții , Reyyan langa mama ei . Era încă stânjenită fata de mama lui Miran din ziua aceea . Și-a amintit de furia pe care o avea când Azat i-a lovit fiul . Pe de alta parte , Gonul s-a purtat ca di cum nimic nu s-ar fi întâmplat . Nu s-a oprit din a zâmbi nici măcar un minut . Reyyan nu a participat la discuție , a preferat sa asculte . Un singur lucru vroia sa știe , dacă Miran s-a întors din Istanbul , dar nu a îndrăznit sa întreb . Apoi a întors capul și a văzut o cutie . A întrebat-o pe Nergis :”ce este acolo ?”
- “ deschide și vezi singura ce este “.
Toată lumea se uita la ea . In timp ce a tras capacul, a văzut o rochie de mireasa superba . In timp ce o atingea , a fost surprinsă când Gonul ia zis /“Fratele meu a cumparat-o de la Istanbul . Nu a putut aștepta pana mâine , când se întoarce . Așa ca a trimis-o . Nu știa dacă o sa-ți placa . Dar mi-a zis ca lui i-a plăcut din prima clipa când a văzut-o .”Miran a făcut-o sa se simtă atât de incantata . Inima ei tresărea de bucurie . Ea a luat rochia și a scos-o din cutie . Pana atunci ea nu s-a gândit la rochia ei de mireasa , dar asta era uimitoare . “Poți sa o probezi dacă vrei , sa vedem dacă ți se potrivește și dacă nu o putem schimba “. Reyyan aștepta sa i se spună asta , a pus-o din nou in cutie , a îmbrățișat-o și a părăsit camera . “Arată-ne-o și noua , Reyyan “ . Reyyan a pus cutia pe pat și a început sa își schimbe hainele . Rochia nu era pur alba . Ea și-a dat seama ca era lucrata manual și ca a fost mult de lucru la ea . Era din dantela , iar partea de la umeri ers puțin deschisă . In talie îngusta . In timp ce o proba se uita in oglinda și nu ii venea sa creadă cât de frumos arată . Nu s-a gândit niciodată ca i se va potrivi atât de bine . In timp ce ea credea ca Miran o va lasă , el ii cumpara rochia de mireasa . Se simțea vinovata de acele gânduri . Uitându-se in cutie și-a dat seama ca era un bilet . Un bilet de la Miran .”Îmi pare rău ca nu ți-am spus ca trebuia sa ma întorc la Istanbul . Sunt sigur ca aceasta rochie de mireasa , te va face sa ma ierți pentru asta .Sunt sigur ca vei arată minunat in ea .Esti in mintea mea. Ești in inima mea. Inima mea e a ta .” Reyyan zbura . Inima ei bătea foarte repede . Înainte sa ajungă sa-l cunoască zicea “Dragostea nu poate fi așa ușoară “, dar acum avea dovada , era ușor . Inima și mintea ei se simțea diferit . Într-un mod pozitiv . Miran era bărbatul perfect pe care l-ar fi putut avea vreodată . Ea știa asta acum . S-a uitat din nou la bilet “Inima mea e a ta “ , ea a citit-o din nou și din nou. Nu s-a putut satura de aceste cuvinte . Parul ei era pe spate . A intrat din nou in sufragerie . Acea rochie superba de mireasa și cu Frumusețea naturală pe care o avea Reyyan erau Combinația perfecta .
Ochii mamei ei s-au umplut de lacrimi când și-a văzut fiica .
“Fiica mea , arați atât de frumoasa !”a zis Nergis (presupusa mama a lui Miran”.
Reyyan era atât de bucuroasa încât voia sa înceapă mai repede nunta .

Hercai - Carte - limba română Hjk10
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Joi 12 Dec 2019, 7:05 pm

DIFERENȚE CARTE-SERIAL

1. Nasuh și Azize nu există în carte. Capul familiei lui Miran este însuși Miran, iar de partea cealaltă capul familiei este Hazar, deși Cihan este cel mai bătrân.
2. Hazar este personajul negativ al poveștii, este vinovat de acuzațiile aduse de către Miran iar Reyyan știe că e adoptată.
3. Numele lui Yaren este Havin, iar cele 2 verișoare se înțeleg foarte bine.
4. Numele prietenului cel mai bun al lui Miran este Arda și nu Firat.
5. Reyyan nu are o soră ci un frate, adolescent, pe care îl cheamă Bedirhan.
6. Unchiul Cihan se comportă frumos cu Reyyan.
7. Elif nu este verișoara lui Miran ci o colegă de școală a lui Reyyan care e la facultate la Istanbul.
8. Gonul și Negis (nu Sultan cum e în serial) nu sunt rude cu Miran, dar Gonul este soția acestuia. Au petrecut împreună cel puțin noaptea nunții.



Hercai - Carte - limba română 75223511
Hercai - Carte - limba română 75397611



Hercai - Carte - limba română 20191215
Hercai - Carte - limba română 20191213
Hercai - Carte - limba română 20191214
Hercai - Carte - limba română 20191216
Hercai - Carte - limba română 20191217


Sursa traducerii
https://www.instagram.com/ploaiedebine/?hl=ro


Ultima editare efectuata de catre Admin_dea05 in Mar 17 Dec 2019, 2:13 pm, editata de 3 ori
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Joi 12 Dec 2019, 7:07 pm

Hercai - Carte - limba română 20191219
Hercai - Carte - limba română 20191218
Hercai - Carte - limba română 20191220
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Joi 12 Dec 2019, 7:07 pm

Hercai - Carte - limba română 20191221
Hercai - Carte - limba română 20191222
Hercai - Carte - limba română 20191223
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Joi 12 Dec 2019, 7:08 pm

Hercai - Carte - limba română 20191226
Hercai - Carte - limba română 20191225
Hercai - Carte - limba română 20191224
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Joi 12 Dec 2019, 7:09 pm

Hercai - Carte - limba română 20191228
Hercai - Carte - limba română 20191229
Hercai - Carte - limba română 20191227

Sursa traducerii
https://www.instagram.com/ploaiedebine/?hl=ro
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Mar 17 Dec 2019, 2:03 pm

Hercai - Carte - limba română 79190310
Hercai - Carte - limba română 79026710
Hercai - Carte - limba română 74611110
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Mar 17 Dec 2019, 2:05 pm

Hercai - Carte - limba română 76981710

Hercai - Carte - limba română 76742510


Hercai - Carte - limba română 3b61411257659484

Hercai - Carte - limba română 75392910


Ultima editare efectuata de catre Admin_dea05 in Mar 17 Dec 2019, 2:09 pm, editata de 1 ori
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Admin_dea05 Mar 17 Dec 2019, 2:07 pm

Hercai - Carte - limba română 78862210

Hercai - Carte - limba română 79120910

Hercai - Carte - limba română Jh12

Hercai - Carte - limba română 75372310


sursa traducerii:
https://www.instagram.com/ploaiedebine/?hl=ro
Admin_dea05
Admin_dea05
Admin
Admin

Mesaje : 30921
Data de inscriere : 12/09/2009

Sus In jos

Hercai - Carte - limba română Empty Re: Hercai - Carte - limba română

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum